Borelioza leczenie

Borelioza leczenie nie jest jednoznaczne. Różni lekarze mają różne teorie, co do tego, jak leczyć boreliozę, stąd też istnieje kilka metod leczenia boreliozy, a w zasadzie dwie metody: pierwsza to leczenie przewlekłe, a druga krótkotrwałe, polegające tylko i wyłącznie na podawaniu antybiotyków. Metoda leczenia boreliozy zależy od lekarza, ale również od rodzaju borelioza diagnostyka i wyróżnionego w niej stadium rozwoju choroby ( borelioza wczesna, borelioza późna przewlekła, borelioza z koinfekcjami ). Jedno jest pewne – nie należy leczyć boreliozy na własną rękę!

Borelioza leczenie – krótkotrwałe leczenie antybiotykiem:

Jest to wciąż najczęściej wybierana metoda leczenia boreliozy. Niezależnie od stadium rozwoju boreliozy leczy się ją przy użyciu antybiotyku. Standardowo polega to na podawaniu antybiotyku jakim jest doxycylina przez 21 dni codziennie po 2 x 100mg. Jest to metoda skuteczna w bardzo wczesnej fazie rozwoju boreliozy, kiedy krętki Bb jeszcze nie opanowały organizmu zakażonego w innym przypadku może okazać się nieskuteczna i będą pojawiały się kolejne objawy, których już zwolennicy tejże metody nie leczą.

Borelioza leczenie – leczenie przewlekłe:

Coraz częściej dziś wybierana metoda leczenia boreliozy, która również opiera się na podawaniu antybiotyków, ale różnego typu i przez długi okres czasu. Mówi się tu o tzw. stanowisku ILADS. Stanowisku to głosi, że borelioza jest chorobą przewlekłą, więc samo leczenie antybiotykami nie jest skuteczne i powinno się leczyć boreliozę przez kilka miesięcy tj. np. gruźlicę.

Zgodnie z stanowiskiem ILADS ( zwolennicy leczenie antybiotykiem uważają, że nie tworzy się cysta ) borelioza przebiega mniej więcej tak: krętek boreliozy ma postać L, czyli powirusa, który potrafi łączyć się z innymi krętkami typu L, zawartymi w pęcherzykach, tworząc w ten sposób tzw. cystę. Cysta to taki, jakby worek ochronny, który ma w sobie całą masę krętków boreliozy i do którego nie przenikają standardowo stosowane antybiotyki, co to oznacza? Oznacza to, że cysta w dowolnej chwili, nawet po wielu latach, może się rozpaść i wtedy wystąpi tzw. endogenny rozsiew krętków. Można temu jednak zapobiec jeśli zastosuje się leczenie przewlekłe. Leczenie przewlekłe przewiduje użycie metronidazolu lub tinidazolu, które to rozbijają cystę. Pomocne w jej rozbiciu może być również zastosowanie citroseptu, bądź plaquenil ( on nie jest dostępny w Polsce ).

Ważne w borelioza leczenie w przypadku leczenie przewlekłego jest również to, że krętki często mogą być „uśpione” w tzw. makrofagach, co wymaga zastosowania kolejnych antybiotyków tj. tetracykliny tj. doxycyklina, tetracyklina lub makrolity tj. azitromycyna.

Stanowisko ILADS głosi również, że każde leczenie boreliozy powinno zawierać:

  • makrolity lub tetracykliny
  • co najmniej jeden antybiotyk, który powoduje rozpad cysty
  • inne antybiotyki

Jak długo trwa borelioza leczenie przewlekłe?

Stanowisko ILADS zakłada, że leczenie trwa do momentu ustąpienia objawów klinicznych ( o nich pisaliśmy w borelioza objawy ), jednak gdy one nie ustają leczenie przedłuża się o kolejne 3 miesiące. W taki sposób ostra borelioza może być leczona nawet 2 lata.

Sprawdź jak borelioza rozprzestrzenia się w twoim organizmie i jak ją można leczyć (animacja 3D):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *